Ankstesnė naujiena

Savaitgalį 30 sostinės pastatų atvers duris: kokias paslaptis jie atskleis?


2015 m. balandžio 22 d.

Kaip atrodo naujas gaisrinės pastatas? Kas slepiasi Vilniaus prokuratūros užkaboriuose? Kur veda naujo  namų kvartalo Rasose takai? Kuo išskirtinis restoranas „Neringa“ ir kokių istorijų gali papasakoti Vilniaus santuokų rūmai? Šį savaitgalį (balandžio 25-26 dienomis) Lietuvoje pirmą kartą vyks atviros architektūros savaitgalis „Open House Vilnius“, kai duris atvers 30 sostinės architektūros objektų.

Visame pasaulyje populiarus renginys unikalus tuo, jog jo metu duris atveria pastatai, kurie įprastai yra neprieinami arba sunkiai prieinami. Miestiečiai gali žvilgtelėti į slapčiausias pastatų kerteles ir, kaip tikina organizatoriai, įsiklausyti į netikėtas pastatų istorijas.

„Architektūra nėra tik pastatų fasadas, kuriuos kiekvieną dieną matome gatvėse. Tai kultūros dalis, savotiškas architekto parašas miesto erdvėje. Pastatai kuria miesto charakterį, jį ir kviečiame pažinti. Norime, kad tarp žmonių ir architektūros pranyktų barjeras, ji taptų pažįstama ir atpažįstama. O tą padaryti galima tik tiesiogiai ją patiriant“, – teigia architektė Vita Soltonaitė, viena iš septynių festivalio organizatorių.

Pažinčiai – moderni sostinės architektūra

„Open House Vilnius“ metu iš arčiau bus galima susipažinti su 30 architektūros objektų, kurie sostinėje iškilo XX a. antroje pusėje ir XXI a. Šis laikotarpis buvo pasirinktas neatsitiktinai.  Pasak rengėjų, kokybiška sovietinio modernizmo architektūra nepelnytai pamiršta, o šiuolaikinė Vilniaus architektūra sulaukia mažai visuomenės dėmesio.

„Žmonės pažįsta barokinius ar gotikinius Vilniaus pastatus, bet apie modernią ir šiuolaikinę architektūrą dažnai neturi jokios nuomonės. Sostinėje kyla išskirtinių architektūrinių sprendimų pastatai, kurie laimi svarbius apdovanojimus tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, tačiau platesnio atgarsio apie juos visuomenėje vis dar negirdėti. Šis renginys, tikime, taps impulsu plačiau domėtis šiuolaikine architektūra, sekti jos tendencijas“, – sako V. Soltonaitė.

Vėlyvojo modernizmo architektūrą savaitgalio metu reprezentuos Nacionalinė dailės galerija, kurios restauracija yra viena iš įdomiausių ir kokybiškiausių, Kompozitorių sąjungos pastatas, kuris yra vienas pirmųjų šiaurietiško modernizmo pavyzdžių Lietuvoje, restoranas „Neringa“, kurio sienos „sugėrė“ ne vieną pikantišką istoriją, Santuokų rūmai, kurie išsiskiria plastiškomis formomis ir dinamiška tūrine kompozicija, „Minties“ gimnazija, kurios architektūra laužė sovietinius stereotipus, bei daugelis kitų.

Šiuolaikinei architektūrai, pastatytai po Nepriklausomybės atkūrimo, atstovaus „laiką pralenkusi“ Estijos ambasada, minimalizmu ir kokybe išsiskiriantis „Rupert“ menų inkubatorius, modernus „WIX“ biuras, Benedikto namai-muziejus, miestiečių pamėgta „Swedbank“ būstinė su terasomis, vis dar statomas unikalus gyvenamųjų namų kvartalas Rasose, naujasis Gaisrinės ir bendrojo pagalbos centro pastatas, Mokslinės komunikacijos ir informacijos centras (MKIC) bei kiti.

Ekskursijas po šiuos pastatus ves ne tik savanoriai, bet ir architektai, architektūros istorikai bei juose dirbantys arba gyvenantys vilniečiai. Norintiems dalyvauti paprastose ekskursijose su savanoriais registracija nebūtina – pakanka ateiti į pastatą nurodytu laiku. O specialioms ekskursijoms su architektais būtina registruotis oficialioje internetinėje renginio svetainėje. Tą galima padaryti iki balandžio 24 dienos (penktadienio), 10 valandos.

Dirbtuvės prokuratūros pastate  ir sutartinės rimties parke

Ekskursijas po pastatus lydės pramoginiai ir edukaciniai renginiai: parodos, koncertai, paskaitos, dirbtuvės, kino seansai ir net stalo futbolas.

„Rupert“ menų inkubatoriuje vyks garsaus fotografo Gintauto Trimako paroda „Išėjimai“. Nuotraukos su originaliais Neringos pajūrio vaizdais primins, kad kurortinė aplinka buvo pagrindinis architekto Audriaus Ambraso įkvėpimo šaltinis projektuojant pastatą Valakampiuose.

Šeštadienio vakarą dailininko K. Žoromskio muziejuje koncertuos pianistė Sonata Mikulė ir violončelininkė Ramutė Kalnėnaitė. Kompozitorių sąjungos pastate pasirodymą surengs eksperimentuoti mėgstantis muzikantas Simonas Nekrošius ir merginų grupė „Sen Svaja“, o sekmadienį Tuskulėnų rimties parko kolumbariume-koplyčioje vyks sutartinių giedotojų grupės „Trys keturiose“ koncertas.

Norintys sužinoti daugiau apie išskirtinio Kompozitorių sąjungos pastato istoriją, kviečiami į architektūros istorikės Marijos Drėmaitės paskaitą. Besižavintys minimalistine Estijos ambasados architektūra specialios „Skype“ konferencijos metu galės užduoti klausimų estų architektui Andresui Ojari. O apie architektūros edukaciją pasakos renginio viešnia iš Didžiosios Britanijos, architektūros kritikė ir „Open House“ sumanytoja Victoria Thornton.

Dvi dienas vilniečiais galės dalyvauti specialiose dirbtuvėse (piešimo, skulptūrų, šiaudinių sodų gaminimo). Prokuratūros administraciniame pastate vyks pažintinės dirbtuvės vaikams ir jų tėveliams, o „Minties“ gimnazija kvies mažuosius į dibtuves „Mano svajonių klasė“. „Swedbank“ būstinėje pastatytame ekrane vyks filmų apie pasaulio architektūrą peržiūros, lankytojai galės žaisti stalo futbolą.

Pirmasis atviros architektūros savaitgalis „Open House Vilnius“ vyks balandžio 25-26 dienomis. Jį organizuoja „Architektūros fondas“. Daugiau informacijos apie lankytinus pastatus, specialius maršrutus ir papildomus renginius – oficialioje renginio svetainėje www.openhousevilnius.lt

Kita naujiena

DĖKOJAME